Válasszon nyelvet:     

Problémák és megoldások

A CivilCity projekt kiindulópontja a következő két, egymással összefüggő probléma:

  • Egyfelől a helyi hatóságok (önkormányzatok) mindennapi életében alacsony a civil részvétel.
  • Másfelől az önkormányzatok forrásai csökkennek, miközben olyan, egyre súlyosabb feladatokkal kell megküzdeniük, mint a szegénység, a közművek (utak, csatornázás, vízellátás) kiépítetlensége vagy az alacsony életszínvonal (járdák, bicikliutak, járszóterek hiánya), stb.

A megoldást a társadalom gyökereinek megerősítése és a civil szerepvállalás növelése jelenthetné. 2000 óta több kormányzati, regionális vagy helyi kísérletet is tettek arra, hogy helyi társadalom részvétele növekedjen a helyi önkormányzatok mindennapi életében. Azt viszont senki nem vizsgálta (tudományos, jogi vagy pénzügyi szempontból legalábbis), hogy ezek az eseti, egymástól elszigetelt próbálkozások valóban hatékonyak voltak-e és érdemes-e őket máshol is követni.

Ezt az űrt tölti ki a CivilCity projekt, hiszen célja

  • – felderíteni a magyar-román határ mindkét oldalán azokat a gazdasági és szervezeti modelleket, amelyek – nagyobb anyagi hozzájárulásért cserébe – növelik a civil szféra beleszólását a helyi közügyekbe;
  • – megvizsgálni ezeknek a gyakorlatba ültethetőségét gazdasági és jogi szempontból; továbbá
  • – ajánlásokat megfogalmazni a jó gyakorlatok követésére a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek részére.
A jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Programmal kapcsolatos további információkat a www.huro-cbc.eu honlapon talál.